Комп'ютер і дошкільнята

Комп’ютер – як одна із сучасних технологій розвитку дитини - дошкільника

У сучасному світі, інформаційний вплив на людину є настільки великим, що дедалі частіше нам доводиться звертатися по допомогу до різноманітної техніки. Зараз важко уявити собі людину, яка не користується телебаченням і радіо, комп’ютером, електричним чайником і холодильником, і цей список можна продовжувати нескінченно.

Все наше життя стало настільки залежним від створених нами речей, що якби людина раптом втратила їх, то довго проіснувати в цьому світі вона б не змогла. У час електроніки і інформатики необхідно крокувати в ногу з технічним прогресом.
Ми живемо в століття інформації, в часи, коли відбувається комп’ютерна революція і є свідками того, що комп’ютери вже зайняли міцні позиції в багатьох галузях сучасного життя, швидко проникають у школи і сім’ї. В сучасних умовах України комп’ютер є своєрідним “інтелектуальним знаряддям” і дозволяє людині вийти на новий інформаційний рівень.

Комп’ютер, як інструмент для обробки інформації, може служити і потужним технічним засобом навчання і відігравати роль незамінного помічника у вихованні дошкільників.

Психологи відзначають: чим раніше дитина познайомиться з комп’ютером, тим меншим буде психологічний бар’єр між нею і машиною, тому що в дитини практично немає страху перед технікою. Чому? Тому що комп’ютер приваблює дітей, як будь-яка нова іграшка, і саме так у більшості випадків вони на нього дивляться.

Спілкування дітей дошкільного віку з комп’ютером починається з комп’ютерних ігор, ретельно підібраних з урахуванням віку й навчальної спрямованості.

Однією з найважливіших функцій комп’ютерних ігор є навчальна. Комп’ютерні ігри створені так, що дитина може собі уявити окреме поняття або конкретну ситуацію, а одержати узагальнене поняття про всі схожі предмети або ситуації. У такий спосіб у дитини розвиваються такі важливі операції мислення як узагальнення і класифікація. Під час гри на комп’ютері, дитина рано починає розуміти, що предмети на екрані - це не реальні речі, а тільки знаки цих реальних речей. Таким чином, у дітей починає розвиватися так звана знакова функція свідомості, тобто розуміння того, що є кілька рівнів навколишнього середовища - це й реальні речі, і картинки, схеми, слова або числа і т.ін.

Під час комп’ютерних занятть у дітей поліпшуються пам’ять і увага. Діти в ранньому віці мають мимовільну увагу, тобто вони не можуть усвідомлено намагатися запам’ятати той або інший матеріал. Дитина мимоволі звертає увагу на навчальний матеріал якщо він є яскравим й цікавим. І тут комп’ютер просто незамінний, тому що передає інформацію у привабливій для дитини формі, а це не тільки прискорює запам’ятовування матеріалу, але й робить його осмисленим і довгостроковим.

Заняття дітей на комп’ютері мають велике значення не тільки для розвитку інтелекту, але й для розвитку їхньої моторики. У будь-яких іграх, від найпростіших до складних, дітям необхідно вчитися натискати пальцями на певні клавіші, що розвиває дрібну моторику. Учені зазначають, що чим більше ми робимо дрібних і складних рухів пальцями, тим більше ділянок мозку включається в роботу. Як і руки, очі також широко представлені в корі головного мозку. Чим уважніше ми вдивляємося в те, над чим працюємо, тим ефективнішим буде процес запам’ятовування. Ось чому так важливо формувати моторну координацію і координацію спільної діяльності зорового й моторного аналізаторів, що з успіхом досягається на заняттях, де діти працюють з комп’ютером.

Спілкування з комп’ютером викликає в дітей жвавий інтерес, спочатку як ігрова діяльність, а потім і як навчальна. Цей інтерес лежить в основі формування таких важливих структур, як пізнавальна мотивація, довільні пам’ять й увага, адже саме ці якості забезпечують психологічну готовність дитини до навчання в школі.

Комп’ютерні ігри вчать дітей переборювати труднощі, контролювати виконання дій, оцінювати результати. Завдяки комп’ютеру стає ефективним навчання цілеспрямованості, плануванню, контролю і оцінки результатів самостійної діяльності дитини, через сполучення ігрових і не ігрових моментів. Дитина входить у сюжет ігор, засвоює правила, відповідно діє і прагне досягнення результатів. Крім того, практично у всіх іграх є свої герої, яким потрібно допомогти виконати завдання. Таким чином, комп’ютер допомагає розвити не тільки інтелектуальні здібності дитини, але й виховати вольові якості, такі як самостійність, зібраність, зосередженість, посидючість, спонукає дитину до співпереживання, допомоги героям ігор тощо, збагачуючи тим самим його ставлення до навколишнього світу.

Педіатр з університету Вейна Сяомін Лі і психолог з університету Огайо Меліса Аткінс дійшли висновку, що дошкільники, які користуються комп’ютером, краще підготовлені до одержання середньої освіти. Як з’ясувалося, малолітні комп’ютерщики набагато успішніше проходять тести на підготовку до школи в порівнянні з їхніми однолітками. У той же час, відеоігри не справляють подібного позитивного впливу на розвиток пізнавальних здібностей дітей, такий як робота з персональним комп‘ютером.

Однак, крім ігор, дошкільники, наслідуючи батьків, намагаються на комп’ютері ще й працювати: вони друкують, малюють, пробують користуватися різними пристроями та програмами. Використання комп’ютера поліпшує дитячі моторні навички й здібності щодо мов, допомагає розпізнавати цифри та літери.

Водночас існують альтернативні думки щодо використання комп’ютера в дошкільному віці. Учені спираються на твердження про шкоду, якої завдає комп’ютер інтелекту дитини, оскільки в основі комп’ютерних ігор – моторні реакції, а не свідома психічна діяльність. У маленьких комп’ютерних гравців, на відміну від тих, хто малює, ліпить, моделює з натуральних предметів та ін., значно гірше розвиваються лобові частини мозку, які регулюють самоконтроль, удосконалюють пам’ять, сприяють накопиченню знань, тобто відповідають за інтелектуальний розвиток. Попри все, слід враховувати, що комп’ютер шкодить фізичному розвиткові дитини, оскільки є джерелом електромагнітних коливань.

Використання комп’ютерів для занять з дітьми в дошкільних навчальних закладах ще не стало масовим, а тільки починається. Ідея виховання нового покоління підготовленого до роботи з комп’ютером – важлива і перспективна як для розвитку суспільства в цілому, так і для самого покоління. Адже комп’ютер міцно вкорінився в науку, промисловість, культуру нашого суспільства. А для майбутнього покоління він стане часткою їхнього життя.

Комп'ютер та здоров'я дитини

(Консультація для батьків і педагогів)

Сьогодні за комп’ютером сидять малята!

Якщо це відбувається в дитячому саду, то багато сидіти за комп’ютером їм не дадуть. Але удома вони практично безконтрольні. В результаті малюк до вечора збуджений, знервований, некерований. І коли він нарешті засинає, то спить погано: без кінця пробуджується, будить батьків. Велике ж буває їх здивування, коли вони дізнаються, що винуватець всього - улюблений комп’ютер!

Батьків більш за все турбують різного родувипромінювання від комп’ютера. Виміри рентгенівського випромінювання показали, що воно знаходиться на рівні фону землі. Електромагнітні випромінювання від комп’ютера хорошої якості також відповідають нормативам.

Проте з бічних і задніх стінок комп’ютера низької якості рівень низькочастотних електромагнітних випромінювань може бути підвищений.

У приміщенні з працюючим комп’ютером, крім того,змінюються фізичніхарактеристики повітря:температура може підвищуватися до 26-27 градусів, відносна вологість - знижуватися до 40-60%, а вміст двоокису вуглецю - збільшуватися. Поряд з цим повітря іонізується, число позитивних (важких) іонів збільшується, а це незадовільно впливає на працездатність. Іони, осідаючи на порошинках повітря, потрапляють і в дихальні шляхи. Деякі люди, у тому числі діти, особливо чутливі і хворобливо реагують на ці зміни повітря. У них дере в горлі, з’являється покашлювання внаслідок підвищеної сухості слизових оболонок.

Правила безпеки

1. Комп’ютер слід розташувати в кутку або задньою поверхнею до стіни.

2. У приміщенні, де використовується комп’ютер, необхідне щоденне вологе прибирання. Тому підлогу в ньому не треба закривати килимом або килимовим покриттям.

3. До і після роботи на комп’ютері слід протирати екран злегка зволоженою чистою ганчіркою або губкою.

4. Не забувайте частіше провітрювати кімнату, а акваріум або інші ємкості з водою збільшують вологість повітря.

Але і це ще не все :

Є ряд інших негативних чинників, про вплив яких ми замислюємося набагато рідше. І дарма. Адже що є дитина 5-6 років? Це організм, що бурхливо розвивається. Зокрема продовжує розвиватися кісткова система, кисть руки ще знаходиться у стадії розвитку. Інтенсивні перетворення зазнає така важлива для навчання функція - довільна увага, формується нормальна зорова рефракція очей. Система акомодації ока дитини вже готова до зорового навантаження, але різке її наростання небезпечне. Ось чому будь-яка робота для дошкільників, у тому числі і тривалість їх спілкування з комп’ютером, строго нормується.

В ході спілкування з комп’ютером дитині доводиться вирішувати просторові і логічні завдання, що поступово ускладнюються. Для цього необхідно мати досить розвинене абстрактне мислення, здатність порівнювати, зіставляти, аналізувати, за короткий час проявити всі свої знання, уміння, навики. А це вимагає значної розумової і зорової напруги, оскільки на досить близькій відстані доводиться розглядати на екрані дрібні букви, малюнки, цифри, штрихи. Періодично переводячи погляд з екрану на клавіатуру, дитина постійно перебудовує систему акомодації ока. Це викликає напругу очних м’язів, яка посилюється світловою пульсацією екрану. Таким чином, навантаження на очі при спілкуванні з комп’ютером істотно відрізняється від навантаження при інших видах зорової роботи - читання, наприклад, або перегляду телепередачі. Додамо сюди і сидячу позу, яка збільшує статистичне навантаження і знижує і рухову активність сучасної дитини, і без того низьку.

Нервово-емоційна напруга

Ще один важливий чинник -нервово-емоційна напруга.Не секрет, що спілкування з комп’ютером, особливо з ігровими програмами, супроводжується сильною нервовою напругою, оскільки вимагає у відповідь швидкої реакції. Короткочасна концентрація нервових процесів викликає у дитини явне стомлення. Працюючи за комп’ютером, малюк переживає своєрідний емоційний стрес.

Попередити перевтому можна, якщо обмежити тривалість роботи дитини за комп’ютером, проводитигімнастику для очей(офтальмотренаж), правильно улаштувати робоче місце, використовувати лише якісні програми, відповідні віку дитини. Це дуже важливо хоч би тому, що занепокоєння, неуважність, втома починають виявлятися вже на 14-й хвилині роботи дитини на комп’ютері, а після 20 хвилин - у 25% дітей були зафіксовані неприємні явища з боку центральної нервової системи та боку зорового апарату.

Уявіть тепер, що відбувається або може статися з дитиною, яка годинами безконтрольно просиджує за комп’ютером. Діти короткозорих (середнього або сильного ступеню) батьків незадовільно реагують вже через 10 хвилин. Без шкоди для здоров’я дитина може безперервно працювати за комп’ютером всього 15 хвилин, а діти короткозорих батьків - лише 10 хвилин.

Можливо, когось з батьків шокують нашірекомендації- адже для багатьох з них це сильно міняє сталі домашні правила.

Але ми шокуємо їх ще більше - 15 хвилин не щодня, а лише три рази на тиждень, через день! Такі дані досліджень. Напевно відомо, що сьогодні в будинках, де батьки не особливо обізнані, діти просиджують за екраном не 15 хвилин три рази в тиждень, а щодня - і багато годин!

Надмірне спілкування з комп’ютером може не лише погіршити зір дитини, але і негативно позначитися на йогопсихічному здоров’ї. Деколи комп’ютерні ігри створюють ілюзію спілкування і не приводять до формування навиків справжнього спілкування. Особливо це небезпечно для сором’язливих дітей. Комп’ютер дає гравцю можливість перенестися в інший світ, більш світлий і дружній. Світ простіший і зрозуміліший за справжній. В той самий час малюк все більше відкидає реальний мир, де йому загрожують негативні оцінки і необхідність щось міняти в собі. Такий відхід в штучну реальність може сформувати у дитини подібність психологічної залежності від комп’ютера.

Профілактика втомлюваності зору


Ефективний профілактичний засіб - зорова гімнастика.

Її проводять двічі: через 7-8 хвилин від початку роботи дитини на комп’ютері і після її закінчення. Тривалість гімнастики - біля однієї хвилини, вона проста і доступна кожному. Наприклад, сидячи за комп’ютером, дитина піднімає очі догори і, представивши метелика, що летить там, стежить за його польотом з одного кута кімнати в іншій, не повертаючи при цьому голови - рухатися повинні лише очі!

Є, звичайно, й іншінехитрі правила.Навчіть їх свою дитину на вибір. Хай виконує їх самостійно. Користь від цього буде не мала.

1.На рахунок 1-4 закрити очі, не напружуючи очні м’язи, на рахунок 1-6 широко розкрити очі і поглянути удалину. Повторити 4-5 разів.

2.Поглянути на кінчик носа на рахунок 1-4, а потім перевести погляд удалину на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

3.Не повертаючи голови, повільно робити кругові рухи очима вверх-вправо-вниз-вліво і у зворотний бік: вверх-вліво-вниз-вправо. Потім поглянути удалину на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

4.Тримаючи голову непорушно, перевести погляд, зафіксувавши його, на рахунок 1-4 вгору, на рахунок 1-6 прямо; потім аналогічно вниз-прямо, вправо-прямо, вліво-прямо. Виконати рух по діагоналі в одну та іншу сторони, переводячи очі прямо на рахунок 1-6. Повторити 3-4 рази.

5.Не повертаючи голови, закритими очима "поглянути" направо на рахунок 1-4 і прямо на рахунок 1-6. Підняти очі вгору на рахунок 1-4, опустити вниз на рахунок 1-4 і перевести погляд прямо на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

6.Поглянути на вказівний палець, віддалений від очей на відстані 25-30 см, і на рахунок 1-4 наблизити його до кінчика носа, потім перевести погляд удалину на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

Крім всього, важливо знати, як правильно організувати робоче місце. Зробити це не важко, а збереженню здоров’я дитини допомогти може. Так, меблі повинні відповідати його росту. Стілець має бути обов’язково зі спинкою. Сидіти дитина повинна на відстані не менш 50-70 см від комп’ютера (дедалі краще), упираючись поглядом перпендикулярно в центр екрану. Посадка пряма або злегка нахилена вперед, з невеликим нахилом голови. Щоб забезпечити стійкість посадки, дитя повинне сидіти на стільці, спираючись на 2/3 - 3/4 довжини стегна. Між корпусом тіла і краєм столу зберігається вільний простір не менше 5 см. Руки вільно лежать на столі. Ноги зігнуті в тазостегновому і колінному суглобах під прямим кутом і розташовуються під столом на відповідній підставці.

Стіл, на якому стоїть комп’ютер, слід поставити в добре освітлене місце, але так, щоб на екрані не було відблисків. Пам’ятайте, заняття на комп’ютері принесуть користь, якщо ви прислухаєтеся до наших рекомендацій і їх виконуватимете. Від цього залежить здоров’я вашого дитяти.

Кiлькiсть переглядiв: 247