/Files/images/medichn_robtniki/medvedik_bdzh_lki.gif

Поради педіатра

У холодну пору року збільшується ризик сезонної захворюваності дітей респіраторними гострими вірусними інфекціями. У цей час необхідно уникнути контактів з хворими, виконувати правила особистої гігієни. Дітям не слід відвідувати місця великого скупчення людей.

У дієті потрібно збільшити кількість страв зі свіжих сирих овочів і фруктів, тому що в них містяться вітаміни, що зміцнює захисні сили організму. Можна додатково вітамінізувати організм, приймаючи 1-3 драже полівітамінів, з яких особливо важливий для профілактики ГРВІ вітамін С (аскорбінова кислота).

У період масової захворюваності на грип необхідний гігієнічний туалет носоглотки. Найкраще промивати два рази на день передні відділи носу з милом, при цьому механічно видаляються чужорідні структури, що потрапили в порожнину носу з повітрям. Слід полоскати горло розчином калію перманганату 1:5000 (слабо-рожевого кольору) або складним розчином, що складається з 1 столової ложки соди, 1 столової ложки солі та 60 крапель 05% йоду на 1 літр води.Для полоскання можна застосовувати настій ромашки (1 столова ложка на 1 склянку води) шавлії, звіробою, евкаліпту.

Порожнину носу добре змастити масляним розчином часнику та цибулі. Рецепт приготування суміші: рослинне масло в скляному посуді стерілізіруют 30-40 хвилин у киплячій воді, охолоджують, потім 3-4 зубчики часнику і ¼ головки цибулі нарізають і заливають приготованим маслом, суміш настоюють 2 години і проціджують.Добре, змастити ніс або закапати з піпетки настоєм цибулі з медом (цукром).Рецепт приготування настою: 3 столові ложки дрібно нарізаної цибулі заливають 50 мл. теплої води додають ½ ложки меду (цукру) і настоюють 30 хвилин. Застосовувати мед потрібно обережно, так як у дітей з харчовою алергією не рідко буває реакція на мед.Дуже ефективний масаж стоп. Стопи нервово-рецепторними зв'язками з'єднані з усіма внутрішніми органами, тому їх масаж або гарячі ніжні ванни сприятливо позначаються на стані здоров'я. Ванни для ніг дітям краще робити в теплій воді (41-42 С). Після ванни для ніг стопи розтирають і надягають на ноги вовняні шкарпетки. Хороший ефект дають перераховані вище процедури в поєднанні з масажем крил носу та шкіри обличчя.У дитячому віці зуби, носоглотка, органи травлення не рідко є вогнищем хронічної інфекції.

Батьки, як правило, відносяться не уважно до профілактики саме карієсу зубів, та інших стоматологічних захворювань у ранньому віці. Між тим, до трьох років приблизно третина дітей потребує послугів стоматолога. Необхідно навчити дитину правильному догляду за зубами.Велику увагу потрібно приділяти стану носоглотки. У дітей часто виявляється подразнення аденоїдної тканини, хронічний тонзиліт, запальний процес у придаткових пазухах носу. Тут існує тісний взаємозв'язок, так як нормально функціонуюче лімфоїдне кільце відіграє важливу роль у захисті дихальних шляхів від попадання інфекцій. Необхідне ретельне лікування хронічних тонзилітів, головним чином консервативне. Тільки в крайніх випадках, коли комплексне лікування не дає позитивного ефекту, вдаються до операції.

Поспішати з видаленням аденоїдів, особливо в дошкільному віці, не варто, тому що з віком відбувається перебудова імунної системи, у якій певне місце відведене і лімфоїдній тканині носоглоточного кільця. Аденоїдні вегетації мають тенденцію до зворотного розвитку в 7-8 річному віці, але якщо вони дуже великі, дитина часто хворіє, погано дихає носом, під час сну не закриває рот, у неї формується «аденоїдний» тип обличчя, можуть бути нічні нетримання сечі та інші симптоми хвороби, роблять оперативне втручання.

Лікар, що спостерігав дитину, порадить і час і період захворювання, у якому операція буде найменш травматичною.Використання природних факторів (води, повітря і сонця) для зміцнення сил організму підвищення опору до впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Методика загартовування заснована на систематичному повторенні впливу гартують чинників, починаючи з короткочасних і слабких, з поступовим наростанням їх сили і тривалості. Процедури повинні доставляти дитині радість.Процедури, що загартовують водою починають з слабких впливів на обмежені ділянки шкіри (наприклад, під час ранкового вмивання обмивають дитину до пояса, обтирають, обливають). Потім переходять до загального обтирання та обливання. Температуру води при цьому постійно знижують. Температура води для місцевих процедур повинна бути з початку + 30 С, кожні 1-2 дні її знижують на 2 С, доводячи до 20-14 С, для загальних обтирання та обливань спочатку не нижче 35-34 С, кожні 3-4 дні її знижують на 2 С, доводячи до 20-18 С.Загальні водні процедури (обливання обтирання, душ, купання) проводять 30-40 хвилин після їжі.Загартовування повітрям. У першу чергу пропонуємо повітряні ванни при переодяганні, проведення гімнастичних вправ, сну, гри, а також прогулянки на повітрі. Дитину в ранньому віці можна піддавати сонячному опроміненню, тільки розсіяним променями в мереживній тіні дерев.

У дошкільному віці діти можуть знаходитися під прямими променями сонця спочатку 5-6 хвилин, потім їх відводять в тінь. Згодом у міру появи засмаги сонячні ванни подовжують до 10 хвилин одночасно, але не більше 50-60 хвилин на день. Влітку дитина повинна перебувати на свіжому повітрі більшу частину дня. При цьому широко використовують рухливі ігри, біг, спорт. Дуже добре привчити дитину до щоденного сну на відкритому повітрі цілий рік. У зимовий час температура повітря не повинна бути нижче - 15 С. Гуляти з дітьми раннього та дошкільного віку потрібно в будь-яку погоду, взимку в безвітряну погоду до -20 -22 С.Виконання медичних порад з профілактики, загартовування підвищення захисних сил організму дитини є гарантією її здоров'я.

/Files/images/medichn_robtniki/medvedik_bdzh_lki.gif

/Files/images/medichn_robtniki/загружено (3).jpg /Files/images/medichn_robtniki/загружено (2).jpg /Files/images/medichn_robtniki/загружено (1).jpg /Files/images/medichn_robtniki/загружено.jpg

ОБЕРЕЖНО! ГРИП!

Небезпечна хвороба.Грип - гостра респіраторна інфекція, при якій вірус вражає клітини слизистої оболонки дихальних шляхів, - від носа до найдрібніших бронхів. Запальний процес супроводжується нежиттю (риніт), запаленням додаткових пазух носа (синусит), гортані (ларингіт), порушенням дихання (круп), кашлем (бронхіт). Але ці прояви - півбіди. Головна небезпека полягає в тому, що грипозний вірус циркулює в крові і отруює організм, порушуючи ряд життєвих функцій. Це проявляється високою температурою, головними і м'язовими болями, блювотою, галюцинаціями. У найбільш важких випадках грип викликає токсикоз з поразкою дрібних судин і множинними крововитоками в різні органи, пневмонію, поразку серцевого м'яза. Під час захворювання різко порушуються механізми захисту від мікробів, що постійно знаходяться у верхніх дихальних шляхах. Уражені клітини трахеї і бронхів відмирають, відкриваючи шлях інфекції в глибші тканини і утрудняючи очищення бронхів. Одночасно вірусів пригнічує функції імунної системи. І хоча "період беззахисності" триває всього декілька годин, цього буває достатньо для того, щоб бактерії, що знаходяться в дихальних шляхах, викликали пневмонію або "збудили до життя " інші респіраторні віруси.

Тривожні сигнали(вимагають термінового виклику лікаря або швидкої допомоги):

- втрата свідомості;

- відмова від прийому води або іншої рідини;

- судоми;

- повторна блювота;

- швидка поява на шкірі яскравого висипу.

Такий важкий грип небезпечний для кожного, але особливу загрозу він представляє для осіб з хронічними захворюваннями серця, легенів, нирок. Для цих хворих небезпечна навіть легка форма грипу - вона може істотно погіршити перебіг хвороби. Особливо важко переносять захворювання діти з неврологічною патологією, у них різко порушується дихання.

Дуже небезпечне ускладнення грипу пневмонією. Батьки обов'язково повинні знати ознаки, що дозволяють запідозрити її у дитини, хворої грипом (або іншою вірусною інфекцією):

- температура вище 38,0° більш 3-х днів;

- крекчуче дихання; - частота дихання більш: діти 0-2 міс.: 60 вдихів/видихів за хвилину, діти 2-12 міс.: 50, діти 1-3 років: 40;

- западання грудної клітки;ціаноз (синіють губи, шкіра);

- повна відмова від їжі; - неспокій або сонливість.

За наявності одного або декількох вищезгаданих ознак діагноз "пневмонія" вельми вірогідний.

Як уберегтися від зараження.Зараження грипом відбувається при вдиханні крапельок мокроти, що виділяються хворим при кашлі або чханні. Дорослі під час епідемії грипу носять маски. Це дуже ефективний метод захисту від зараження самого себе і оточуючих. Але грипозна інфекція легко передається і через забруднені руки. При рукостисканні, через дверні ручки і інші предмети віруси переходять на руки здорових людей, а звідти потрапляють до них в ніс, очі, рот. У будь-якому випадку, частіше мийте руки, особливо під час хвороби або догліду за хворим. Постарайтеся зменшити число контактів дитини з джерелами інфекції. І хай дитина якомога більше гуляє - на свіжому повітрі заразитися грипом практично неможливо. Великі дози аскорбінової кислоти, сік часнику, цибулі, а також одне з ароматних масел - евкаліпта, ялиці, розмарину, лаванди, чебрецю, лимона, м'яти, нанесене на носову хустку, допоможуть стати захистом на шляху грипу. Цими оліями можна скористатися, використовуючи арома-лампи.

Під час епідемії.В період епідемії пийте більше натуральних соків. Зелений чай і чаї з лікарських трав допоможуть протистояти грипу. З цією метою в харчуванні варто збільшити вживання меду і медопродуктів, лимонів, моркви, волоських горіхів, цибулі, часнику, чорної смородини.

Про лікування.Спочатку - про режим і харчування. Температура в кімнаті хворого не повинна бути вище 18-19°, під час сну - ще нижче. Часте провітрювання полегшує не тільки дихання, але і нежить. Харчування при грипі не вимагає особливої дієти. Якщо дитина їсть гірше, ніж зазвичай, запропонуєте їх щось смачне, її улюблену страву (але не занадто - відучувати буде складно). Якщо дитина не їсть, не наполягайте - як тільки стан покращиться, апетит відновиться. Наслідком вірусної інфекції є висипання герпесу, найчастіше на губах або носі. Іноді він вискакує на рогівці очей або внутрішніх органах, лікування таких висипань - справа відповідних фахівців. Вірус можна передати здоровій людині через поцілунки, а рушником перенести на інші слизові. У середньому лікування неускладненого грипу закінчується на 7-10-й день, але астенічний стан після нього може затягтися надовго. В боротьбі з ним підійдуть вітамінні напої, вітаміни, посилене харчування, легкі фізичні навантаження, прогулянки, дозоване ультрафіолетове опромінення, лазня. Лікуйте грип до кінця та пам'ятайте: це далеко не безневинне захворювання й ті, хто переносить його на ногах, мають більше шансів одержати ускладнення з боку серця, легень, нирок та інших органів та систем.

Вакцинація.Вакцинація проти грипу вважається добровільним профілактичним заходом для широкого загалу населення, хоча є рекомендовані групи ризику, для яких вакцинація є бажаною. Зокрема, це літні люди, особи з послабленим імунітетом, а також особи, які за специфікою своєї діяльності знаходяться в постійному контакті з великим колом осіб. Усі сучасні вакцини досить ефективні. Вони забезпечують захист через два місяці після вакцинації в 89-92% вакцинованих. Імунітет проти хвороби виникає вже через два тижні після щеплення. Імунітет після вакцинації зберігається протягом року.

/Files/images/medichn_robtniki/medvedik_bdzh_lki.gif

Кiлькiсть переглядiв: 346